Aktualności / APLIKACJA MOBILNA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA „JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE”

APLIKACJA MOBILNA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA „JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE”

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie systemu oceny jakości powietrza w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie" finansowanego ze środków mechanizmu finansowego europejskiego obszaru gospodarczego 2009-2014 w ramach programu operacyjnego Pl03 „Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych" opracował aplikację mobilną na telefony komórkowe pn. „Jakość powietrza w Polsce" (Link do portalu).

Aplikacja uruchomiona została w grudniu 2015 roku i jest dostępna za darmo w sklepie Google Play na smartfony z systemem Android (Link do aplikacji) oraz w sklepie Apple Store na smartfony z systemem iOS (Link do aplikacji).

Aplikacja ta została finalistą konkursu Akademii Zarządzania Instytucjami Publicznymi 2016 za wdrażanie dobrej praktyki w zakresie projektowania usług uwzględniających potrzeby obywateli oraz finalistą konkursu Dobry Wzór 2016 zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

W aplikacji dostępne są bieżące dane z ok. 160 automatycznych stacji monitoringu jakości powietrza. Jakość powietrza jest prezentowana w aplikacji w sposób kolorystyczny tzw. indeksem jakości powietrza, gdzie kolor: ciemnozielony to bardzo dobra jakość powietrza, zielony - dobra, żółty - umiarkowana, pomarańczowy - dostateczna, czerwony - zła, brązowy - bardzo zła. Dla poszczególnych zanieczyszczeń podawane są również poziomy stężeń oraz wykresy obrazujące zmiany wielkości stężeń w ciągu 1 lub 3 dób. W przypadku wystąpienia przekroczeń dopuszczalnych norm lub pojawienia się nowego artykułu w aktualnościach Portalu aplikacja wysyła powiadomienie na telefon. Lokalizację poszczególnych stacji można zobaczyć na mapie, stanowiącej jeden z elementów aplikacji.

Aplikacja umożliwia bardzo szybkie pozyskanie danych o stanie jakości powietrza i stanowiącej kolejne źródło danych w tym zakresie, poza danymi prezentowanymi na stronie internetowej WIOŚ.

certyfikat

dyplom

app